Bendrovė „Jonavos paslaugos“ ir Jonavos aplinkosauga suvienijo jėgas – nuo šiol šiukšlintojams nebus skiriamos simbolinės baudos. Už netinkamai atsikratytas šiukšles gresia dešimt kartų didesnės, kelis šimtus eurų siekiančios baudos. Didėjantys šiukšlintojų skaičius ir šalia konteinerių augantys sąvartynų kalnai perpildė ir tarnybų, ir gyventojų kantrybės taurę - nuspręsta veikti išvien. 

Bendrovei „Jonavos paslaugos“ patikėta miesto priežiūra, švara ir tvarka, tačiau, anot bendrovės direktoriaus Edmundo Muloko, jų pastangos palaikyti miesto švarą kartais nueina perniek. Nors ir daug apie tai kalbėta, skelbta informacija apie miesto švaros palaikymą, tačiau mieste išlieka tos pačios problemos: šiukšlių maišeliais apstatyti komunalinių atliekų konteineriai ir stambiagabaričių atliekų gausa šalia tų pačių konteinerių. Tą pastebi ir socialiai atsakingi gyventojai, kurie teigia, jog šalia konteinerių nuolatos kaupiasi sąvartynai.

„Šiukšlių maišeliai palikti prie konteinerių kaip mat išdraskomi varnų, o šiukšlės išnešiojamos vėjo, tačiau tai momentinė problema. Valytojos stengiasi net kelis kartus per dieną tokias šiukšles surinkti. Kita problema – stambiagabaritinės atliekos. Nors mes nuolat skelbiame, kad baldus ir buitinę techniką prie konteinerių galima palikti sekmadieniais, nes pirmadieniais jos bus išvežtos, tačiau atsiranda neatsakingų žmonių, kurie tokias atliekas prie konteinerių atitempia bet kurią savaitės dieną. Tą pastebi ir socialiai atsakingi gyventojai, kurie teigia, jog šalia konteinerių nuolatos kaupiasi sąvartynai“, - šiandien surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo bendrovės „Jonavos paslaugos“ direktorius Edmundas Mulokas.

Jonavos miestas, vienas iš nedaugelio Lietuvos miestų, turi kelias vaizdo stebėjimo kameras, stebinčias komunalinių atliekų konteinerių aikšteles. Tai viena iš prevencinių priemonių siekiant pripratinti gyventojus tvarkingai atsikratyti atliekomis, o esant būtinybei, už pažeistas miesto tvarkos taisykles, skirti baudą. Identifikavus pažeidėją, vaizdo medžiaga perduodama Viešosios tvarkos skyriui, tačiau nuo šiol, filmuota medžiaga bus perduodama ir Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento, Jonavos rajono agentūrai. Viešosios tvarkos skyrius gali skirti tik simbolinę, kelių dešimčių eurų baudą, o Jonavos aplinkosaugininkai šiukšlintojams gali skirti dešimteriopai didesnę. Tai bus bauda ne už viešosios tvarkos pažeidimą, o už aplinkos teršimą.

Informacijos apie atliekų tvarkymą ir rūšiavimą gyventojams pateikiama iš ties nemažai, tačiau, pasak aplinkosaugininko, galbūt nevisi ja domisi arba nekreipia dėmesio.  

„Pagrindinis atliekų tvarkymo įstatymas nustato gyventojų teises ir pareigas, kaip reikia tvarkyti atliekas. Komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų (rūšiavimo) konteineriai skirti tik buityje susidariusioms atliekoms išmesti. Statybinės atliekos iš gyventojų iki 300 kg priimamos stambiagabaritinių atliekų aikštelėse – prie konteinerių jų palikti negalima. Prekybos tinklai ir parduotuvės, kurios prekiauja elektros prekėmis, elektronine įranga, privalo iš gyventojų priimti jau nebetinkamus naudoti elektros prietaisus ir įranga nemokamai. Pavyzdžiui, jei prekybos tinkle prekiaujama lygintuvais, tas pats prekybos tinklas turi priimti jau sugedusius ir netinkamus naudoti lygintuvus ir pasirūpinti jų utilizacija.

Taip pat ir su automobilio padangomis ar kitomis transporto priemonės remonto atliekomis – jomis rūpinasi automobilių servisai. Jei žmogus automobilį remontuos pats, atliekas gali pristatyti į Kauno regiono atliekų tvarkymo centrą. Teks pateikti nuosavybę patvirtinančius dokumentus ir atliekos bus priimtos nemokamai“ – sakė Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento, Jonavos rajono agentūros vedėjas Kęstutis Celiešius.

Pavyzdžiui 100 kubinių decimetrų (1m*1m*10 cm) prilygsta mažai sofai - lovai. Už jos išmetimą ne pagal taisykles grėstų minimali, nuo 150 eurų bauda. Jei tai pavojinga atlieka – bauda būtų nuo 300 eurų. Gali būti paskaičiuota ir žala gamtai - už toną netinkamai išmestų atliekų - bauda nuo 1 300 eurų. 

Tarnybos, suvienijusios jėgas kreipiasi ir į pilietiškus gyventojus. Jei pastebėjote asmenis, netinkamai atsikratančius atliekomis - filmuokite, fotografuokite ir visą medžiagą perduokite bendrovei „Jonavos paslaugos“ arba aplinkosaugininkams (http://www.lrvalstybe.lt/jonavos-rajono-agentura-93/ ).

Pastebėjus pažeidimus rekomenduojama skambinti ir bendruoju pagalbos numeriu 112.

Būtina suprasti, jog už šiukšlintojus ir jų ne vietoje paliktas atliekas bei jų išvežimą sumoka visi gyventojai!