Lietuvoje įteikti pirmieji veks sertifikatai

VEKS- viešųjų erdvių kokybės standartas. Jis apibrėžia, kaip prižiūrėti viešąsias erdves, laikantis jau sukurtų standartų lengviau tarpusavyje susitarti, kokio aukščio vejas palaikyti tam tikrose miesto vietose, kaip dažnai genėti medžius, gyvatvores, kaip prižiūrėti miesto gėlynus.

Viešųjų erdvių tvarkymo ir želdinių priežiūros kokybės standarto (VEKS) metodika vis labiau skverbiasi į Lietuvos miestus bei miestelius. VEKS – tai Nyderlanduose naudojamos viešųjų erdvių kokybės vertinimo sistemos – „Viešųjų erdvių kokybės standartai“ pagrindu parengta ir Lietuvos rinkai adaptuota viešųjų erdvių kokybės vertinimo sistema. „Crow“ – Nyderlandų informacinė platforma infrastruktūrai, eismui, transportui ir viešųjų erdvių priežiūrai, pradėta diegti dar 1987 m. Vokietijoje ir Olandijoje teritorijų priežiūros darbai vertinami pagal vieningus „Crow“ sistemos nustatytus kokybės lygius:

A ir A + – išskirtinė išvaizda, intensyvi priežiūra;

B – prižiūrėta aplinka;

C – tinkama naudojimui, reikalaujanti mažai priežiūros;

D – neprižiūrima, apleista aplinka.

Būtent vieningos sistemos įvedimas leido ženkliai sumažinti išlaidas. Daugelis paslaugų Olandijoje ir Vokietijoje dvigubai pigesnės nei Lietuvoje. Tačiau bene labiausiai glumina žolės pjovimo kainos. Mūsų šalyje už šį darbą mokama net 5 kartus brangiau nei Nyderlanduose, nes visos vejos, esančios mieste, prižiūrimos pagal vienodus standartus.

„Šios metodikos esmė – ne tik atliekamų darbų kaina, bet ir kokybė bei susikalbėjimas – aiškus susitarimas, ką perka užsakovas ir ką už tai gauna. Tai yra, ar rezultatas atitinka lūkesčius. Nelieka nesusipratimų, ginčų, darbai atliekami pagal poreikį. O paslaugos teikėjas įgyją motyvaciją – nuolat galvoti kaip visus procesus atlikti kuo optimaliau“, – teigia viešųjų erdvių kokybės standartų atstovė Lietuvoje, UAB „Optimus monitus“ vadovė Ala Kuzmickienė.

Šiais metai buvo paruošti pirmieji sertifikuoti specialistai Lietuvoje. Pažymėjimai buvo įteikti devyniolikai žmonių iš įvairių Lietuvos miestų. Viena iš jų UAB „ Jonavos paslaugos“ želdinių priežiūros vadybininkė Rasa Imbrasienė. UAB „ Jonavos paslaugos“ rūpinasi miesto viešosiomis erdvėmis, todėl įmonei ypač aktualus šis klausimas.a