2013 m. prasidėjusi naujoji daugiabučių atnaujinimo programa Jonavoje įgavo pagreitį, matome vis naujus daugiabučius, kurie baigia renovuotis, yra pačiame darbų įkarštyje ar dar tik rengiasi pastoliais, tačiau faktas prieš akis – renovacija dažnam jonaviečiui artimas klausimas. Šis straipsnis nebus apie darbų kokybę, prastus rangovus, ar nematomus techninius prižiūrėtojus (nors šių temų irgi nevengiame), šįkart tema apie pinigus.
   Daugiabučio atnaujinimas ilgas procesas trunkantis 2-3 metus, iki šiol apie šios programos kainas buvo kalbama tik teoriškai – investicijų plane paskaičiuotos preliminarios kainos tenkančios namui ir kiekvienam butui atskirai. Tačiau įvykdžius visas viešųjų pirkimų procedūras, atlikus darbus, paskaičiavus kiekvienam butui tenkančias faktines investicijas, gavus valstybės paramą ir suderinus visus šiuos skaičius pabučiui su banku, kviečiame gyventojus į ataskaitinį susirinkimą ir pateikiam detalią informaciją apie patirtas išlaidas. Į pirmąjį tokį ataskaitinį susirinkimą prieš keletą savaičių buvo pakviesti Vasario 16-osios g. 13 namo butų savininkai.
   Kiek jiems kainavo? Šis namas standartinis 45 butų 3 laiptinių penkiaaukštis, kuriame pasiekta C energinė klasė (šiltintas stogas, pamatas, sienos įrengiant ventiliuojamą fasadą, keisti seni langai laiptinėse, rūsiuose, lauko durys, stiklinti balkonai, įrengti balansiniai ventiliai, kt.). Namo atnaujinimas kainavo 341.164,83€, suteikta valstybės parama - 137.861,62€, butų savininkams tenka sumokėti 203.303,20€. Butams tenkanti paskolos dalis su palūkanomis iki 2015-08-18 svyruoja 3207,99 – 6123,29 €, priklausomai nuo buto ploto ir tenkančių individualių investicijų, atitinkamai butams priskaičiuojama mėnesinė įmoka kredito ir palūkanų dengimui svyruoja 18,28€ – 34,90€. Paskolą išmokėti reikia iki 2034 m. lapkričio, pagal buto savininko pageidavimą paskolą galima apmokėti iš karto arba mokėti didesnėmis nei 300€ sumomis prieš tai informuojant UAB „Jonavos paslaugas“. Grąžinant paskolą anksčiau palūkanos skaičiuojamos tik faktinės, t.y. tik tam laikotarpiui, kokiam paskola buvo naudota. Pavyzdžiui, žmonės, įvertindami savo galimybes gali apsispręsti, ar mokėti 3200 eurų iš karto, ar po 18 eurų kiekvieną mėnesį 19 metų.
   Netrukus ataskaitinę informaciją pateiksime Klaipėdos g. 36a namui, tikimasi, kad iki metų pabaigos visos procedūros bus baigtos, parama išmokėta ir ataskaitos pateiktos bent dešimčiai namų.
   20 – 30 eurų per mėnesį už renovaciją (jei naudositės paskola) daug tai ar mažai? Nesiimame spręsti, turbūt nemažai, bet tiek kainuoja apšiltinti pastatą, pasikeisti langus, duris, bent minimaliai patobulinti šildymo sistemą, įstiklinti balkonus, išvalyti ventiliacijos kanalus, tokia kaina yra šiltesnės, jaukesnės ir gražesnės aplinkos.