Vasario 25-27 dienomis Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos (SKIA) nariai su darbiniu vizitu lankėsi Slovėnijos sostinėje Liublianoje. Tai pirmoji Europos valstybių sostinė, kurioje nuo 2016 metų gyvendinama "Nulinių atliekų" (Zero Waste) programa.

Šią programą kartu su savivaldybe praktiškai įgyvendina savivaldybė komunalinė įmonė SNAGA. Tai didžiausia savivaldybės komunalinė įmonė Slovėnijoje, kuri tvarko beveik 400 000 gyventojų 11 aplinkinių savivaldybių atliekas. SNAGA yra pasiekusi puikių rezultatų - Liublianoje yra didžiausia atskirai surinktų atliekų dalis tarp Europos Sąjungos sostinių, kuri siekia apie 70 proc. Darbinio vizito metu SNAGA atstovai supažindino su komunalinių atliekų tvarkymo sistema, biologiškai skaidžių atliekų atskiro surinkimo sistema, iššūkiais ir ateities planais.

TRUMPAI APIE ZERO WASTE

Įsipareigojimas tapti miestu be atliekų – tai rimtas žingsnis, kuriuo siekiama nuolatinio atliekų kiekio mažinimo, atskiro atliekų surinkimo gerinimo bei visuomenės švietimo stiprinimo. Europos Sąjungai pereinant prie žiedinės ekonomikos principų įgyvendinimo, šios idėjos taps prioritetiniu tikslu, kurį anksčiau ar vėliau turėsime priimti ir patys.

Savivaldybės, žengiančios “Nulinių atliekų” keliu, gauna ekonominę naudą:

  • Mažiau atliekų – mažesnės atliekų tvarkymo sąnaudos. Geresnis atskiras atliekų surinkimas ir prevencijos priemonės leidžia ženkliai sumažinti į sąvartyną ir atliekų deginimo įrenginius siunčiamų atliekų kiekį.
  • Geresnis atskiras surinkimas reiškia aukštesnės kokybės antrines žaliavas, kurios yra parduodamas rinkoje ir padeda sumažinti atliekų surinkimo kaštus.
  • Su atliekų sumažinimo planu ir finansiniu paskatinimu išmesti mažiau atliekų, kiekvienas norintis gali sumažinti savo atliekų išvežimo kaštus.

Šis judėjimas neša ir socialinę naudą:

  • Pirmiausia stengiasi panaudoti vietos sprendimus valdyti žaliavas. Tai reiškia investicijas į atskiro surinkimo optimizavimą, sklaidos kampanijos ir mokymai bei naujos galimybės tvarkyti atliekas.
  • Sukuria ne tik darbo vietas, bet ir “socialias” darbo vietas. Daiktų taisymas ir surinkimas yra darbai, kuriems nereikalingas aukštas išsilavinimas, todėl žmonės, negalintis rasti darbo kitose srityse, suranda jį šioje industrijoje. Tai pasitarnauja visuomenės harmonijai.
  • Judėjimas suburia bendruomenę kartu. Bendruomeninis kompostavimas, taisymo kavinės ir t.t. yra veiksmai, kurie padeda susiburti ir didinti bendruomenės stiprumą.

Nuotraukų galerija