Atliekų rūšiavimas

Paslaugos
Atliekų rūšiavimas

ATLIEKAS BŪTINA RŪŠIUOTI NES:

  • Išsaugome švarią ir sveiką aplinką sau ir ateinančioms kartoms.
  • Saugomi nuo pavojų gyvūnai.
  • Sukaupiamos antrinės žaliavos perdirbimui kaip alternatyva žaliavų ir energijos šaltiniui.
  • Sutaupomi gamtos ištekliai ir energija.
  • Sumažinama vandens ir oro tarša bei pristabdomas miškų kirtimas.
  • Sumažinamos atliekų tvarkymo išlaidos.

AR PAGALVOJAI, KAD:

  • Gamtoje stiklas suyra per maždaug 900 metų.
  • Plastikas per 200 - 500 metų.
  • Popieriaus (kartono) pakuotė suyra per maždaug 2 metus.
  • Metalas gali irti nuo 90 - 500 metų, priklausomai nuo jo sudėties.

KAIP RŪŠIUOTI ATLIEKAS

Perdirbimui tinkamos antrinės žaliavos išskirstomos į atskirus konteinerius, pažymėtus spalvomis: geltonas – plastmasė, žalias – stiklas, mėlynas – popierius.

STIKLO KONTEINERIAI (apie 9 % visų atliekų)

GALIMA MESTI: stiklines pakuotes: buteliai, indai ir pakuotės, stiklainiai be dangtelių, taip pat stiklo duženos bei atraižos.
Pašalinamų pakuočių plauti nebūtina, nereikia nulupti ir etikečių, svarbu išpilti jose likusius skysčius. Gyventojai elektros lemputes bei kitą įrangą gali priduoti surinkimo punktuose. Jų sąrašą galima rasti internetiniame puslapyje: http://www.epa.lt/lt/elektronikos-atlieku-surinkimas.html

NEGALIMA MESTI: veidrodžių, porceliano, krištolo, keramikos, dezinfekcinių priemonių butelių, taip pat visų tipų elektros lempučių, televizorių ekranų, namų langų stiklų paketų bei automobilių stiklų. Juos derėtų gabenti į stambiagabaričių atliekų aikšteles.

POPIERIAUS IR KARTONO KONTEINERIAI (apie 14 % visų komunalinių atliekų)

GALIMA MESTI: visas popierines bei kartonines pakuotes: laikraščiai, žurnalai, visų rūšių kartonas, vokai, skrajutės, rašomasis popierius, lankstinukai, knygos bei jų viršeliai. Popieriaus konteineryje atsiduria ir popierinės ar kartoninės maisto pakuotės, pakavimo popierius, dovanų maišeliai bei dėžutės.
Pašalinant pakuotes svarbu, kad popierius būtų sausas ir švarus. Nereikia išsegti sąvaržėlių, popierius gali būti ir su lipnia juostele, tačiau popierines dėžutes reikėtų išlankstyti.

NEGALIMA MESTI: sauskelnių, vienkartinių servetėlių, popieriaus, padengto plastiku, sutepto riebalais ar kitomis medžiagomis (tepalais, dažais, betonu), dokumentų segtuvų su metalinėmis dalimis. Jie metami į buitinių atliekų konteinerį.

PLASTMASĖS KONTEINERIAI (apie 9 % visų komunalinių atliekų)

Dar vienas konteinerių tipas - plastiko konteineris, į ji keliauja visos plastikinės, kombinuotos bei metalinės pakuotės. Lietuvoje metalo pakuočių atliekos sudaro apie 3 % visų komunalinių atliekų. Labai svarbu gerai išrūšiuoti metalo pakuočių atliekas, nes tai teikia didžiulę ekonominę ir ekologinę naudą.

GALIMA MESTI: plastikines pakuotes: buteliai, maisto pakuotės, dėžutės, indeliai, buitinių priemonių tara, maišeliai, plėvelė, plastiko loveliai ir žaislai be elektroninių įtaisų. Į konteinerį patenka ir kombinuotos pakuotės, tokios kaip: TetraPak, Elopak, pieno, sulčių pakuotės bei saldainių, traškučių ir kiti pakeliai. Mesti galima ir šias metalines pakuotes: metalinius dangtelius, gėrimų bei konservų skardines, kepimo skardas, kitas smulkias metalines atliekas.
Prieš pašalinant pakuotes, buteliukai yra užsukami, vertėtų išpilti ir visus skysčius. Pageidautina, jog indai, kuriuose liko riebalų (aliejaus buteliai, margarino ar žuvies pakuotės) būtų išskalauti. Plastikinės pakuotės pažymimos ženklais: PET, HDPE, LDPE, PP.

NEGALIMA MESTI: dantų šepetėlių, skutimosi peiliukų, higienos reikmenų, medicinos atliekų ir švirkštų. Visus juos reikia patalpinti į buitinių atliekų konteinerį. Taip pat negalima mesti aerozolio flakonėlių, tepalo bakelių, indelių nuo dažų, antifrizo pakuočių, smulkios ir stambios elektroninės įrangos. Pavojingų medžiagų tarą reiktų vežti į stambiagabaričių atliekų aikštelę, o medikamentus - priduoti vaistinėse.

TEKSTILĖS KONTEINERIAI (tekstilė sudaro 5 % visų komunalinių atliekų)

Jonavoje dėvėtai tekstilei konteineriai pastatyti keturiose komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo aikštelėse prie daugiabučių namų: P. Vaičiūno g. 16, tarp Chemikų g. 68 ir 72 namų, Lietavos g. 15, Vytauto g. 4, Dariaus ir Girėno g. 1A, Žemaitės g. 18, A. Kulviečio g. 19.

GALIMA MESTI: dėvėtus drabužius, pliušinius žaislus, užuolaidas, rankšluosčius ar patalynę, antklodes, porinius batus. Visi daiktai turi būti supakuoti į polietileninius maišus.

NEGALIMA MESTI: buitinių atliekų, indų su skysčiais.

KIEKVIENO ŽMOGAUS INDĖLIS SVARBUS

Rūšiavimas yra pagrindinė veikla, kuria kiekvienas galime prisidėti prie švaresnės aplinkos ir ekologiškesnės ateities kūrimo. Pavyzdžiui, 2015-aisiais metais 1 Lietuvos gyventojas surūšiavo apie 10,5 kg pakuočių atliekų, kai per metus galėtume išrūšiuoti net 60 kg. Nors vis dar atsiliekame nuo Europos šalių, tačiau judame gera linkme ir rūšiuojame daug atsakingiau. Todėl kiekvieno žmogaus indėlis yra labai svarbus.

Nuotraukų galerija